Šodien: 23.07.2024.
Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
LAT  |  RUS

Profilakse

Desmit labi paradumi, lai mazinātu smaguma sajūtu kājās.

1. Kustiniet kājas jebkuros apstākļos

Kad jūsu darbā nepieciešams ilgstoši sēdēt vai stāvēt, vajadzīgi nelieli pārtraukumi, lai īsu brīdi pastaigātu vai kustinātu kājas apļveidā. Garos ceļojumos ar automašīnu, vilcienu vai lidmašīnu, piecelšanās un īsa pastaiga ar regulāriem intervāliem ir laba asinsritei un veicina venozo atteci.

2. Izvēlieties pareizo sporta veidu

Regulāra pastaiga piemērotos apavos ir vislabākais vingrinājums vēnu asinsritei. Jūsu kāju muskuļu darbs veicina augšupejošu asins plūsmu uz sirdi. Fiziski vingrinājumi, riteņbraukšana, dejošana un peldēšana veicina venozo atteci. Turpretī, tādi sporta veidi kā teniss, skvošs, rokasbumba un basketbols nav ieteicami, jo paplašina vēnas un palēnina venozo atteci.

3. Izvairieties no karstuma avotiem

Siltums veicina vēnu paplašināšanos. Tādēļ jāizvairās no saules, karsta vaska lietošanas, grīdas apkures sistēmām, karstām vannām un saunām.

4. Dodiet priekšroku zemākām temperatūrām

Kāju noskalošana ar vēsu ūdeni ik dienu pēc dušas aktivizē vēnu darbību un mazina smaguma sajūtu un sāpes kājās. Pastaiga gar ūdenstilpni apvieno vēsumu ar fizisku vingrinājumu.

5. Pieveiciet aizcietējumu un samaziniet ķermeņa masu

Aizcietējums un palielināta ķermeņa masa paaugstina venozo spiedienu, un pret to var cīnīties ar šķiedrvielām bagātu uzturu, pietiekamu šķidruma uzņemšanu (aptuveni 1,5 litri ūdens dienā) un ierobežojot piesātināto tauku (sviests, sarkanā gaļa) uzņemšanu.

6. Velciet piemērotu apģērbu

Pārāk ciešs apģērbs saspiež jūsu vēnas un kavē venozo atteci. Izvēlieties brīvus apģērbus, izvairoties no ciešām biksēm, korsetēm, jostām un cieši pieguļošām elastīgām zeķēm.

7. Velciet kurpes ar ērtiem papēžiem

Augstpapēžu kurpes tāpat kā bezpapēžu kurpes neļauj piemērotam spiedienam veicināt venozo atteci. Tāpēc ideāli būtu nēsāt kurpes ar aptuveni 3 vai 4 cm augstu papēdi.

8. Palīdziet venozai attecei, kamēr jūs guļat

Veicot dažas pedāļu mīšanas kustības gulētiešanas laikā un paaugstinot gultas kājgali par aptuveni 10 līdz 15 cm, jūs varat samazināt venozo stāzi gulēšanas laikā.

9. Masējiet kājas, cik bieži vien iespējams

Kāju masāža no pēdām līdz augšstilbiem venozās asinsrites virzienā palielina venozo atteci.

10. Regulāri apmeklējiet savu ārstu

Lai savlaicīgi diagnosticētu hronisku vēnu slimību un varētu sākt profilakses pasākumus un ārstēšanu, jums jādodas pie ārsta, tiklīdz jūs jūtat kājās sāpes un smagumu, jūsu potītes ir pietūkušas vai arī vēnas kļuvušas redzamas. Pastāstiet savam ārstam, ja iestājas grūtniecība vai ja jūs lietojat hormonterapiju, jo tas var pastiprināt vēnu slimību simptomus.

Lai uzturētu labu veselību un izvēlētos piemērotāko ārstēšanu, būtiski, lai jūsu stāvokli regulāri uzraudzītu ārsts. Lai uzzinātu vairāk par ārstēšanu, dodieties uz sadaļu "Risinājumi".