Šodien: 21.11.2024.
Vārda dienu svin: Zeltīte, Andis
LAT  |  RUS
Noskaidro, vai Tavas kājas ir pakļautas hroniskam vēnu mazspējas riskam!

Jautājumi un atbildes

Hroniska vēnu mazspēja un hemoroīdi ir bieži izplatīta slimība.

Kā atpazīt hronisku vēnu slimību? Kādi ir dzīvesveidu ietekmējoši pasākumi, kas var palīdzēt novērst hroniskas vēnu slimības simptomus? Uz šiem un līdzīgiem jautājumiem meklē atbildes šeit.

1. Kādu laiku man ir sāpes, smaguma un pietūkuma sajūta kājās. Vai man ir slikta venozā asinsrite?

Jūsu simptomi ir līdzīgi hroniskas vēnu slimības simptomiem. Jums jākonsultējas ar ārstu, jo šīm problēmām ir vairāki risinājumi.

2. Man ir nogurušas un sāpošas kājas dienas beigās. Kas tas varētu būt un ko man darīt?

Tie ir sliktas venozās asinsrites izraisīti ar hronisku vēnu slimību saistīti simptomi. Jūs varat izvairīties no problēmas pastiprināšanās, ievērojot veselīga dzīvesveida pasākumus (skatiet sadaļu "Dzīvesveida maiņa"). Papildus jums jākonsultējas ar ārstu, jo ir daži efektīvi ārstēšanas ieteikumi, kurus var realizēt, lai apturētu problēmas progresēšanu un novērstu komplikācijas.

3. Pēc ceļošanas ar lidmašīnu manas kājas bieži ir pietūkušas un sāpīgas. Kāpēc tā?

Tas saistīts ar venozo stāzi, kas rodas kājās, kad jūs ilgstoši sēžat, tās nekustinot, lai veicinātu augšupejošu asins plūsmu uz jūsu sirdi. Atkarībā no jūsu sāpju intensitātes jums var būt hroniska vēnu slimība. Jums jākonsultējas ar savu ārstu, jo šai problēmai ir dažādi risinājumi (skatiet sadaļu "Risinājumi").

4. Kad esmu darbā, es ilgu laiku pavadu, stāvot kājās. Dienas beigās manas kājas bieži ir pietūkušas un sāpīgas. Kāpēc tā?

Tas saistīts ar venozo stāzi, kas rodas jūsu kājās, kad jūs ilgstoši stāvat, tās nekustinot, lai veicinātu augšupejošu asins plūsmu uz jūsu sirdi. Jums jākonsultējas ar ārstu, jo šai problēmai ir dažādi risinājumi.

5. Kad un ar ko man jākonsultējas?

Ja jums regulāri ir vismaz viens no šiem simptomiem, it īpaši smaguma sajūta kājās, kāju sāpes, pietūkuma sajūta dienas beigās, krampji naktī, nieze un nemierīgas kājas; un/vai ir tādas pazīmes kā varikozas vēnas un kāju tūska, jums jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu (ĢĀ). Jūsu ĢĀ nosūtīs jūs uz klīnisko pārbaudi un, ja nepieciešams, arī pie speciālista (flebologa, asinsvadu ķirurga vai angiologa) turpmākiem izmeklējumiem.

6. Kā mans ārsts var noteikt, vai man ir hroniska vēnu slimība?

Jūsu ārsts nosūtīs jūs uz klīnisku pārbaudi, kurā tiks veikta vienkārša jūsu kāju vizuāla pārbaude un palpācija. Dažreiz, papildu izmeklējumiem, viņš lietos neinvazīvu instrumentu – ehodopleru, lai apskatītu asins plūsmu jūsu vēnās un noteiktu, vai ir atvilnis.

7. Vai nodarbošanās ar sportu var aizkavēt hroniskas vēnu slimības rašanos?

Tas atkarīgs no izvēlētā sporta veida. Daži sporta veidi, piemēram, pastaigas, riteņbraukšana, peldēšana un dejošana, ir labvēlīgi, jo tie ar kāju muskuļu kontrakciju palīdzību veicina asins plūsmas augšupeju uz sirdi, tātad vēnu asinsriti. Turpretī lielas slodzes sporta veidi, piemēram, teniss, basketbols un futbols, nav ieteicami, jo tie paplašina vēnas un palēnina venozo atteci.

8. Vai kontracepcijas tabletes var izraisīt vēnu varikozi?

Visiem hormonālajiem līdzekļiem piemīt negatīva ietekme uz vēnām. Piemēram, kontracepcijas tabletes ir kontrindicētas, ja slimības vēsturē ir flebīts. Tomēr ietekmes intensitāte atkarīga no tabletēm, jo tām ir dažādas devas. Jaunās paaudzes tabletēm, kas satur zemas progestīna un/vai estrogēnu hormonu devas, ir vājāka ietekme uz varikozām vēnām nekā vecākas paaudzes tabletēm, kas var palielināt varikozu vēnu rašanās risku. Lai atrastu jums vispiemērotākās tabletes, konsultējieties ar savu ginekologu.

9. Grūtniecība ir hroniskas vēnu slimības riska faktors. Ko es varu darīt, lai samazinātu šo risku?

Grūtniecība nemaz nav tik liela problēma; no stāvokļa pasliktināšanās var izvairīties, ievērojot veselīga dzīvesveida pasākumus, kas aprakstīti sadaļā “Dzīvesveida maiņa”. Turklāt, ja jums ir jebkādi hroniskas vēnu slimības simptomi vai pazīmes, pastāv efektīvi ārstēšanas ieteikumi, kurus var realizēt, lai apturētu problēmas progresēšanu un novērstu komplikācijas, pat grūtniecēm.

10. Vai gulēšana ar nedaudz paceltām kājām veicina venozo atteci?

Jā, paaugstinot gultas kājgali par 10 līdz 15 cm, jūs atvieglojat venozo atteci, tikai ar vienu nosacījumu – ja jums nav sirds mazspējas.

11. Vai ķermeņa masas samazināšana var mazināt simptomus?

Palielināta ķermeņa masa un tuklums tiek uzskatīti par faktoriem, kas izraisa vēnu mazspējas pastiprināšanos. Tātad, ja jums ir palielināta ķermeņa masa, liekā svara zaudēšana var mazināt jūsu simptomus.

12. Vai ir veids, kā cīnīties ar varikozām vēnām?

Varikozu vēnu rašanās daļēji ir saistīta ar ģenētiskiem un vides faktoriem. Pēdējo no abiem var ietekmēt, ievērojot veselīga dzīvesveida pasākumus, kas palīdzēs samazināt varikozu vēnu rašanās risku vai progresēšanu smagākā stadijā. Turklāt ir daži efektīvi ārstēšanas veidi (piemēram, kompresijas terapija un venotoniskas zāles līdzās ar dzīvesveida uzlabošanu), ko var izmantot līdz ar hroniskas vēnu slimības pirmo pazīmju parādīšanos, lai apturētu tās progresēšanu un novērstu komplikācijas.

13. Sākumā man bija tikai smaguma sajūta kājās, taču tagad man ir arī sāpes un pietūkuma sajūta kājās. Vai šīs problēmas pastiprināsies?

Tā var būt hroniska vēnu slimība. Tā ir progresējoša slimība, kas var izraisīt nopietnas, grūti ārstējamas komplikācijas, piemēram, varikozas vēnas, tūsku vai čūlas.

14. Mans ģimenes ārsts diagnosticēja man hronisku vēnu slimību. Kā tā attīstīsies, ja netiks ārstēta?

Hroniska vēnu slimība ir hroniska un progresējoša slimība, kas saistīta ar vēnu sienu struktūras bojājumus izraisošu iekaisuma procesu (skatiet sadaļu “Izpratne”). Tā rezultātā var rasties tādas komplikācijas, kā varikozas vēnas, tūska vai čūlas. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi pareizi ārstēt jau no paša slimības sākuma.

15. Ja ikdienā strādāju birojā, tātad vairāk sēžu pie datora, bet regulāri apmeklēju sporta nodarbības, šo var uzskatīt par kustīgu vai mazkustīgu dzīvesveidu?

Jā, tas ir labs jautājums. Pašām mums noteikti šķiet, ka kustamies pietiekami. Uz darbu varbūt ejam kājām, pēc darba sportojam. Bet normālas venozās atteces nodrošināšanai kustībām jābūt regulārām, ik pa stundai vajadzēt piecelties un kaut nedaudz pamīņāties, ar domu, lai intensīvi darbinātu kāju ikru muskuli un lielās locītavas. Tie ir tie venozie sūkņi, kuri palīdz venozās asinis virzīt no pēdām uz sirdi.