Šodien: 28.03.2024.
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda
LAT  |  RUS

Hormonālā terapija un vēnu mazspēja

Pastāv viedoklis, ka hormonālā kontracepcija var veicināt hroniskas venozas mazspējas (HVM) un varikozes attīstību. Vai tā ir taisnība?

Zināmā mērā tā ir taisnība. Hormonālā terapija gan kā kontracepcijas metode, gan kā terapeitiska metode ir efektīva un ērta. Bieži vien bez tās nevar iztikt, lai atrisinātu svarīgas ginekoloģiskas problēmas, bet, nenoliedzami, tai ir arī savas ēnas puses. Ja mēs runājam par hormonālās terapijas, proti, sievišķo hormonu estrogēna-progestīna, iedarbību uz venozo sistēmu, tad ēnas puses ir divas. Pirmkārt, estrogēnu saturošie preparāti paaugstina trombozes veidošanās risku, otrkārt, progesterons atslābina gludo muskulatūru, tai skaitā arī vēnas sieniņā esošo plāno gludās muskulatūras slānīti, līdz ar to vēna kļūst vieglāk iestiepjama, un varikoze var attīstīties straujāk, sevišķi, ja pastāv vēl citi varikozes veidošanos veicinoši faktori.

Ko darīt, ja hormonālās kontracepcijas lietošanu pavada mazkustīga darba vide (piem., sēdošs biroja darbs)? Kā samazināt varikozes un hroniskas venozas mazspējas (HVM) veidošanās risku?

Šādā situācijā kustiniet kāju pēdas zem sava darba galda. Profilaktiski var lietot arī vēnu sieniņas nostiprinošus medikamentus jeb venotoniskos medikamentus. Ja parādās potīšu tūska dienas beigās, iesaku laikus konsultēties ar speciālistu par piemērotu kompresijas zeķu iegādi, lai tūska nekļūtu hroniska. Pretējā gadījumā var veidoties neatgriezeniskas ādas izmaiņas.

Estrogēna terapija paaugstina trombozes risku kā virspusējās zemādas vēnās, tā arī dziļajās vēnās. Tāpēc pirms hormonālās terapijas nozīmēšanas ginekologs ievāc informāciju, vai pacientei iepriekš ir bijušas vēnu trombozes , vai bijušas trombozes pirmās pakāpes radiniekiem, vai ir vēnu varikoze. Visās šajās situācijas ar hormonālās terapijas nozīmēšanu jābūt maksimāli piesardzīgiem, sevišķi, ja sieviete ir smēķētāja ar noslieci uz aptaukošanos un mazkustīgu dzīvesveidu, vēl vairāk, šajās situācijās hormonālo terapiju nedrīkst nozīmēt.

Vai tiešām ir labāk no hormonālās kontracepcijas atteikties?

Tā tomēr ir mūsdienīga un ērta ģimenes plānošanas metode. Vienīgi, uzsākot hormonu lietošanu, sievietei ir jāapzinās, ka lielāka uzmanība jāpievērš varikozes profilaksei, bet, parādoties pirmajiem simptomiem, kas liecina par venozās atteces traucējumiem, laikus jādodas uz konsultāciju pie speciālista, kurš veiks vēnu ultraskaņas izmeklējumu un ieteiks labāko ārstēšanas metodi.